Modernizavus procesų kontrolę – ilgiau eksploatuojamas dalelių greitintuvas

Viena iš stambiausių Europoje dalelių greitintuvo laboratorijų įsikūrusi Suomijoje, Juveskiulės (Jyväskylä) universiteto patalpose. 30 metų eksploatuotą dalelių greitintuvo kontrolės sistemą reikėjo pakeisti ir pritaikyti tolesniems instituto tikslams. Partnere šiam milžiniškam projektui buvo pasirinkta Klinkmann, įgaliotoji Rockwell Automation sprendimų platintoja. Ilgas ir sudėtingas projektas, apimantis beveik 2 000 įvesties ir išvesties jungčių, buvo užbaigtas 2020 m. vasaros pradžioje. Partnere šiam milžiniškam projektui buvo pasirinkta Klinkmann, įgaliotoji Rockwell Automation sprendimų platintoja. Ilgas ir sudėtingas projektas, apimantis beveik 2 000 įvesties ir išvesties jungčių, buvo užbaigtas 2020 m. vasaros pradžioje.

Juveskiulės universiteto Fizikos fakulteto Greitintuvo laboratorija – viena iš reikšmingiausių tyrimų įrangos centrų Europoje. Juo naudojasi universiteto mokslininkai, pramonės sektorius ir netgi Europos kosmoso agentūra EKA – pastaroji laboratorijoje atliko į kosmosą siųstinų komponentų testavimo darbus. Laboratorija buvo įkurta aštuntajame dešimtmetyje Juveskiulės miesto centre. Vėliau, prasidėjus devyniasdešimtiesiems, Greitintuvo laboratorijos darbai persikėlė į naujas patalpas Ulistionrino (Ylistönrinne) rajone.

„Mūsų laboratorija veikia jau 30 metų, tačiau priešaky – dar daugiau metų ir reikšmingų laimėjimų. Todėl ir norėjome modernizuoti sistemą“, – darbų priežastis paaiškino Greitintuvo laboratorijos direktorius Paul Greenlees.

Nepertraukiamas darbas visa parą

„Greitintuvo laboratorija veikia visą parą, kiaurus metus. Prastovų praktiškai nebūna, nes jos lėtintų tyrimus ir lemtų finansinius nuostolius“, – komentavo Greitintuvo laboratorijos taikomųjų sistemų inžinierius Markus Liimatainen.

„Visus projekto darbus teko derinti prie srautų keitimo grafiko. Laimei, tokių atvejų nebuvo daug. Kai rinkomės kontrolės sistemos tiekėją, svarbiausias kriterijus mums buvo patikimumas“, – pasakojo M. Liimatainen.

Trisdešimties metų įranga buvo atnaujinta įdiegus Rockwell Automation procesų kontrolės sistemą. Sistemos tiekėja – Klinkmann.

„Ieškojome patikimos sistemos, kurią būtų paprasta prižiūrėti, – kad ateityje išvengtume problemų ir galėtume laikytis griežto greitintuvo grafiko“, – sakė laboratorijos inžinierius Kalle Salminen.

Sudėtingos atsarginių dalių paieškos paskatino imtis modernizacijos

„Senoji sistema artėjo gyvavimo ciklo pabaigos link, tad įsigyti atsarginių dalių darėsi vis sudėtingiau. Mums netgi teko naudoti dalis iš senų gamyklų“, – pripažino M. Liimatainen.

Klinkmann dalyvavo viešųjų pirkimų konkurse ir laimėjo sutartį pasiūliusi patrauklią kainą, reikiamą kokybės lygį ir visapuses priežiūros paslaugas.

„Sistema tikrai buvo sudėtinga, ją sudarė 18 įvesties ir išvesties stotelių su maždaug 2 000 įvesties ir išvesties jungčių“, – sakė M. Liimatainen.

Penkerių metų projektas

Kadangi visos infrastruktūros nebuvo galima sustabdyti vienu metu, sistemą diegti teko mažais etapais. Kiekvienas išjungtas komponentas buvo keičiamas nauju. Visa sistema buvo sumontuota lygiagrečiai senajai, kad galutinius perėjimo darbus būtų galima atlikti per suplanuotą trijų mėnesių pertrauką.

„Pirmuosius procesus ir Allen-Bradley DCS sistemos įvesties ir išvesties stoteles Klinkmann mūsų patalpose įdiegė 2016 m. Baigiamieji kelvados darbai buvo atlikti 2020 m. vasaros pradžioje, kai jau galėjome galutinai išardyti senąją įrangą“, – sakė M. Liimatainen.

Kruopščiai suplanuotas procesas ir lankstus bendradarbiavimas

Klinkmann suteikė beveik visą automatizacijai reikalingą įrangą – nuo įvesties ir išvesties kortelių iki visiškai įrengtų serverių, terminalų ir licencijų. Į paslaugų paketą taip pat įėjo Klinkmann rengiami mokymai. Pirmoji mokymų dalis vyko pačios įmonės patalpose, antroji – jau Greitintuvo laboratorijoje.

„Vartotojo sąsajos dizaino lankstumas – viena iš puikiausių šios sistemos dalių. Vartotojo sąsajos šablonų koregavimo ir pritaikymo galimybės praktiškai neribotos“, – paaiškino M. Liimatainen.

„Mūsų sistema išties pritaikyta mūsų poreikiams. Pvz., saugos sistemos mygtuką reikia įjungti, nors paprastai jis būna išjungiamas. Štai tokias smulkias korekcijas atlikome“, – pridūrė K. Salminen.

Abu specialistai liko itin patenkinti Klinkmann darbu ir rezultatais.

„Įmonėms, planuojančios iš dalies arba visiškai pakeisti turimas sistemas, tikrai rekomenduojame rinktis Klinkmann“, – apibendrino M. Liimatainen.

“Klinkmann geba bendradarbiauti neįtikėtinai lanksčiai. Visas problemas pavyko išspręsti bendraujant ir išklausant vieni kitų“, – sėkmingu projektu pasidžiaugė ir K. Salminen.

Daugiau apie procesų automatizavimą skaitykite čia