AVEVA MES – kaip ir kada diegiama

Aveva MES

Kai gamybos procesai netobulėja, o efektyvumas netenkina, logiškiausias sprendimas – įsidiegti MES sistemą. MES – tai Manufacturing Execution Systems – gamybos vykdymo sistemos. Trumpai tariant, MES yra speciali programinė įranga, kuri pagerina visus gamybos procesus, gamybinių linijų ir operatorių darbą. Viena iš tokių sistemų lyderių yra AVEVA MES. Gamybos profesionalai ją pripažįsta ir vertina už itin aukštą kokybę, lankstumą ir plačias galimybes.

 

AVEVA MES yra specialių programų paketas. Deja, tai ne paprasta grafikos ar teksto redagavimo programėlė, bet sudėtingų programų kompleksas, reikalaujančios kelių esminių momentų prieš pradedant naudotis:

 • Diegimas patikimas tik profesionalams.
 • Nuotalinė profesionalų priežiūra.
 • Darbuotojų, dirbančių su MES programomis edukacija ir t.t.
 • Svarbiausia – žinojimas, kokių tikslų siekiama.

Skirtingose gamybinėse įmonėse AVEVA MES tikslai gali būti irgi skirtingi:

 • Pagerinti operatorių darbą ir išnaudoti jų privalumus;
 • Padidinti tam tikrų gamybinių linijų našumą;
 • Užtikrinti aukštesnę gaminamų gaminių kokybę (mažiau broko);
 • Suvaldyti gamybinius projektus;
 • Sumažinti gamybinių linijų prastovas;
 • Sumažinti ir apskaičiuoti žaliavos nuostolius;
 • Ir daugelis kitų.

Iš tikslų nesunku suprasti, kad visose paminėtose srityse susiduriama su tam tikrais iššūkiais. Viskas galų gale suvedama į vieną tikslą – pagerinti gamybos procesus ir užtikrinti aukštesnį produktyvumo ir pelningumo lygį. Jei po AVEVA MES įdiegimo pagaminama 10 proc. daugiau produkcijos, o prastovos sumažėja 30 proc. – tai iš karto matoma ir finansinių ataskaitų eilutėse, todėl apie investicijų į AVEVA programas diskusija visiškai netikslinga. MES programos dirba tam, kad investicijos atsipirktų per keletą mėnesių.

Ko reikia, kad AVEVA MES būtų įdiegta jūsų gamybos įmonėje? Ir ne tik įdiegta, bet ir veiktų efektyviai. Reikalingi 5 svarbiausi dalykai:

Glaudus bendradarbiavimas su diegėjais

Gamybinės įmonės veikia skirtingai, todėl diegėjai, diegiantys AVEVA MES sistemas turi itin glaudžiai bendradarbiauti su įmonės personalu. Diegiantys IT specialistai turi suprasti, kokia yra gamybos specifika, o tai paaiškinti gali tik gamyklos darbuotojai, tiesiogiai dirbantys su mechanizmais (vadovybė dažnai smulkmenų nežino, todėl jų suvokimas apie kasdieninius smulkius procesus gali skirtis nuo realybės).

Gamybos procesų konsultavimas

Kai IT sistemų diegėjai susitinka su gamybos darbuotojais, jiems iš karto kyla dilema – gaminti mes mokame, bet ar tai darome pakankamai efektyviai? Gal reiktų keisti iki šiol vykdytus gamybos procesus, pritaikyti juos pagal IT sistemas? Juk tikslas tas pats – geresni rezultatai… Dažnai tokie gamybos procesų pakeitimai reikalauja specialių konsultacijų iš šono – iš profesionalų, nesusijusių nei su gamybos įmone, nei su diegėjais.

Tikslų ir prioritetų nustatymas

Vadovybės tikslas – uždirbti daugiau pinigų. Gamybos cecho vadovo tikslas – užtikrinti sklandų gamybinių linijų darbas. IT profesionalo tikslas – kad visos sistemos veiktų nepriekaištingai. Dabar kuris iš šių tikslų yra svarbesnis? Labai svarbu nusistatyti ne tik tikslus, bet ir jų prioritetus ir hierarchiją. Tokiu būdu bus aišku, nuo ko pradėti ir ką diegti pirmiausia.

Atsidavusi darbuotojų komanda

Daugybės verslo valdymo programų sėkmės istorijos prasideda nuo darbuotojų, kurie entuziastingai ir su didžiuliu pasitikėjimu žiūri į naujai įdiegtą sistemą. Dėl to labai svarbu už sistemos veikimą ir priežiūrą atsakingus darbuotojus įtikinti, kad ši sistema yra veiksminga ir efektyvi. AVEVA deda visas pastangas, kad su šia programa dirbantys žmonės nė sekundei nesuabejotų dėl sistemos veikimo patikimumo. Darbuotojų atsidavimas ir tikėjimas yra labai svarbus diegiant bet kurią sistemą, ne tik AVEVA MES.

Diegimo terminų nustatymas

Jei MES yra diegiama metų metus, apie kokį efektyvumą galima kalbėti? Labai svarbu pagal numatytus tikslus ir prioritetus nustatyti ir AVEVA MES diegimo terminus. Kokie terminai yra optimaliausi? Sunku pasakyti, nes vienoms staklėms reikia vos 2-3 daviklių, kurie skaičiuotų staklių efektyvumą ir perduotų duomenis į programos „smegenis“, kitoms nepakaks ir 200, kad būtų išmatuotas visas proceso nuo žaliavos pateikimo gamybai iki gatavo produkto logistikos efektyvumas. Terminus reikia derinti su gamybos procesais, nes sistemos diegimas gali reikalauti ir tam tikrų prastovų.

Kai visi 5 esminiai elementai yra tinkamai įvertinami ir atliekami reikalingi pasiruošimo darbai, AVEVA MES diegimo procesas būna efektyvus ir greitas. O toliau lieka tik tobulinimas ir nuolatinė priežiūra.